2017

Please refer to the pdf file attachments at the bottom of this page for results of the MOK Run 2017 10k & Half Marathon. These results have been taken from www.stuweb.co.uk. If you have any queries please contact events@mokrun.com

2017 MOKRUN HALF MARATHON WINNERS
MENNAMECLUBGUN TIME
1STJack Arnold
Bellahouston Harriers
1:16:45
2NDKieran Cooper

1:19:01
3RDStuart McGeachy
Campbeltown Running Club
1:21:00




1ST VET 40+Craig Metcalf

1:26:36




1ST SUPER VET 50+James McGrath

1:36:58




1ST VINTAGE 60+Andy LawVictoria Park City of Glasgow  
1:29:58




1ST LOCALStuart McGeachy
Campbeltown Running Club  
1:21:00




LADIESNAMECLUBGUN TIME
1STJennifer Martin    
Campbeltown Running Club
1:33:31
2NDJennifer Reid    
Campbeltown Running Club
1:34:20
3RDSaya Sheridan
Rutland Running & Triathlons
1:36:57




1ST VET 40+Jennifer Reid
Campbeltown Running Club
1:34:20




1ST SUPER VET 50+Flora Skidmore
Dewsbury Road Runners
1:41:47




1ST VINTAGE 60+Margaret Sinclair
Campbeltown Running Club
2:00:23




1ST LOCALJennifer Martin
Campbeltown Running Club
1:33:31


2017 MOKRUN 10K WINNERS
MENNAMECLUBGUN TIME
1STColin Reilly
Cambuslang Harriers
00:34:22
2NDKristian Watson
Sutton in Ashfield Harriers
00:35:10
3RDMatthew Turner
Shettleston Harriers
00:35:22




1ST VET 40+Nicholas Gemmell
Inverclyde
00:36:57




1ST SUPER VET 50 +Stuart Holmes
Cambridge Triathlon Club
00:39:22




1ST VINTAGE 60+Archie Cook

00:49:04




1ST JUNIORCameron Campbell
Shettleston Harriers

  00:38:09





1ST LOCALMatthew Turner
Shettleston Harriers00:35:22




LADIESNAMECLUBGUN TIME
1STSusan Macritchie
Bellahouston Harriers00:41:45
2NDClaire Watson
Sutton in Ashfield Harriers
00:42:07
3RDCara Sloss
Kilbarchan
00:42:36




1ST VET 40+Lorraine Macpherson

00:44;49




1ST SUPER VET 50 +Lorna Coyle
Greenock Glenpark Harriers
00:45:51




1ST VINTAGE 60+Carol Golsby

00:51:43




1ST JUNIORCara Gorman
00:46:07 




1ST LOCALEmma Morran

00:45:35


 Junior MOK Run Award Winners 2017
                                                            
5 - 6 y 500 m Event
Girls Winner Floraidh Robinson 2.10 min
Boys Winner Kyle Campbell 2.13 min

7-8 y 500 m Event
Girls Winner Emma Millar 1.47 min
Boys Winner Jack Green 1.48 min

9- 11 y 1000m Event
Girls Winner Anna Gemmill 3.49 min
Boys Winner Jude Dolan 3.27 min

12- 14 y 2000m Event
Girls Winner Ella McGregor 7.44 min
Boys Winner Gregor Campbell 6.20 min

Thanks again to all the competitors, marshals and supporters for making the 2017 event such a success.
Ċ
Events MOKRUN,
31 May 2017, 05:23
Ċ
Events MOKRUN,
31 May 2017, 05:24
Comments